RSS 
Január 2019
PoUtStŠtPiSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       

O divadle

Divadlo z Pasáže Divadlo z Pasáže je profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. V Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995. 

V Divadle z Pasáže, v Dennom centre divadla a v Chránenom bývaní v súčasnosti pracuje 9 ľudí, a 14  hercov. Tieto tri organizácie sú navzájom prepojené a ani jedna by nemohla bez ďalších dvoch existovať. 

 

Od svojho vzniku sme naštudovali 28 inscenácií, natočili dva celovečerné filmy, hraný film Z denníka jedného vagóna a dokumentárny film z turné po USA Chránené územia, natočili 4 televízne dokumenty, zorganizovali sme 6 ročníkov medzinárodného bienálneho divadelného festivalu komunitného umenia a 1. ročník festivalu Akcent, zúčastnili sme sa medzinárodných festivalov, divadelných prehliadok a workshopov v Dánsku, Fínsku, Litve, Lotyšsku, Nemecku, Portugalsku, Francúzku. V roku 2009 sme na pozvanie amerického režiséra uskutočnili 3 týždenné turné po USA (Iowa, Texas, New York), kde sme odohrali 6 predstaveni a realizovali 10 workshopov. V roku 2011 sme na pozvanie divadla Jump Start v San Antóniu (USA) naskúšali inscenáciu Cudzinec/Stranger v kooperácii s americkými hercami a hercami Divadla z Pasáže (táto inscenácia sa dostala do prestížneho rebríčka 10. najlepších kultúrnych aktivít mesta San António za rok 2011).

Vytvorili sme vlastný systém umeleckého vzdelávania pre ľudí s mentálnym postihnutím. Podieľali sme sa na vzniku neziskovej organizácie DOM, ktorej poslaním je vytvorenie chráneného bývania pre ľudí s mentálnym postihnutím. V roku 2009 sme získali ocenenie Euro občan ako jediná organizácia zo Slovenska z celej EU a v januári 2010 sme sa stali Mestským divadlom.

Divadlo prešlo vlastným vývojom, počas ktorého sa vyprofiloval profesionálny umelecký súbor, tvorený hercami s mentálnym postihnutím. Divadelné predstavenia nesú okrem umeleckej výpovede aj silné ľudské posolstvá. Divadlo z Pasáže je komunitným divadlom, ktoré sa angažuje pre skupiny ľudí, ktoré potrebujú skutočnú pomoc. Je to forma divadla utláčaných, ktorá bola vymyslená a vznikla, aby pomohla bojovať proti útlaku slabších a citlivých, a aby zmenila spoločnosť, ktorá tento útlak spôsobila a stále ešte aj spôsobuje. 

V kontexte Divadla z Pasáže však vnímame ako utláčaných nielen ľudí s  postihnutím, inakosťou, ale rovnako aj tvorcov, ktorí sa cítia byť utláčaní konzumom, podporujúcim rozmáhajúcu sa bezcitnosť spoločnosti a nedostatok solidarity. Takáto spoločnosť potom pokojne a bez výčitiek vytláča z krajiny hlas svedomia. Herci so zdravotným postihnutím v minulosti stratili právo na sebaurčenie, na vyjadrenie svojich potrieb a postojov a stali sa malou uzavretou komunitou vo väčšej a ešte uzavretejšej spoločnosti. Tá sa po nežnej revolúcii pobrala prudko dopredu, ale nie k demokracii, ale ku konzumokracii.

 

Naše divadlo zastrešuje príslušníkov rôznych marginalizovaných skupín, hercov s mentálnym postihnutím, utečencov, rómske komunity, ľudí s telesným a zmyslovým postihnutím – ktorí nám svojou prítomnosťou pripomínajú, že naša krajina potrebuje znovu obrodiť svoje svedomie a solidaritu.