Mestské divadlo

DIVADLO Z PASÁŽE

Mestské divadlo

DIVADLO Z PASÁŽE

Mestské komunitné divadlo, ktoré v Banskej Bystrici pôsobí od roku 1995.
Sme umelci, ktorí už 28 rokov tvoria profesionálne divadlo. Nás, hercov, označujú ako „ľudí s mentálnym postihnutím“. A nás, organizačný tím, zasa vnímajú ako „nenormálnych idealistov“. Označenia pre nás nie sú podstatné. Jednoducho sme spolu jedineční v tom, čo robíme. Tvoríme s radosťou a láskou k divadlu a cez predstavenia vysielame posolstvá spoločnosti. Návšteva divadla je zážitok – naším zámerom je, aby tento zážitok podnietil diváka zamyslieť sa nad svojím vnímaním sveta, iných a hlavne inakosti…

PRÍĎTE SI POZRIEŤ FILM A FOTOGRAFIE!

FILM HORE DOLE, HORE DOLE

„Príbeh Divadla z Pasáže je silnou výpoveďou o dlhej, náročnej, ale veľmi zmysluplnej ceste tohoto výnimočného divadla. V priereze ich fungovania vidíme množstvo divadelných inscenácii, ktoré v sebe zrkadlia dôležité témy. Sledujeme ich osud odkiaľ – kam sa posúvajú v čase, ale aj spoločnosti. Stopa, ktorú medzi nami vytvorili je natoľko dôležitá, až sa človek pýta, prečo je takéto divadlo stále ojedinelé v slovenskom divadelnom prostredí? Nastavujú nám silnú spätnú väzbu, bez ktorej nemôže fungovať zdravá spoločnosť.“

Jana Bučka, režisérka

HERCI

Fotograf Lukáš Rohárik vo svojej autorskej knihe Herci. mapuje komunitný život banskobystrického Divadla z Pasáže v období rokov 2004 – 2023. Čiernobiele Rohárikove fotografie sú doplnené autentickými výpoveďami hercov a herečiek, ktoré tematizujú zmysel ich divadelnej práce. Kniha tak vytvára sugestívny umelecký dokument o živote divadla naprieč časom i priestorom. Vychádza v banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta.

 

Link na trailer :

https://youtu.be/YXKn_nQhevM

POZVÁNKA NA PREDSTAVENIA

25. septembra 2023 (pondelok)

19:00 hod.

Pískanie v tme

Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Nám. SNP 16, Banská Bystrica (Benického pasáž)

Vstupné: 8 € / 5 €

Rezervujte si lístky už dnes!

UPOZORNENIE:

Rezervácie: divadlozpasaze@gmail.com
alebo telefonicky: 0918 688 811

Rezervované vstupenky si, prosím, vyzdvihnite najneskôr 15 minút pred predstavením u osoby, ktorá predáva lístky. Ďakujeme za pochopenie.

Divák, ktorý s láskou spomína...

Nesmiem sa báť, veď ja na drakov aj tak neverím.
Nesmiem sa báť, ale predsa mať tak krídla posypané páperím… (Viera Dubačová – O Popolvárovi, ako ho nepoznáte)

Divadlo z Pasáže, myšlienka odetá do reality kráča po svojich cestách necestách. Na jej začiatku stál Popolvár, aby sa neohrozene pustil do hľadania dobra a zla v ľuďoch. Jeho cesta bola vykladaná doskami, ktoré znamenajú svet, ľuďmi, ktorí ten svet tvorili a snami, ktoré ho napĺňali. Dnes je už Popolvár šedivý ako pierka, ktoré posýpajú Mojmove krídla a zo mňa je divák, ktorý s láskou spomína a v duchu objíma svojich hercov.

Viera Dubačová – zakladateľka divadla

Divadlo, ktoré má dušu...

Umenie, kultúra, šport, príroda… To všetko sú malé, no podstatné čriepky, ktoré z Banskej Bystrice vytvárajú celok. Najdôležitejší sú však ľudia, ktorí v nej žijú. Spojením tých správnych osobností môže vzniknúť niečo jedinečné.
Napríklad Divadlo z Pasáže. Je to inštitúcia, ktorá má srdce a cítiť v nej radosť. Prevažuje pozitívna energia, ktorá nezostáva len medzi stenami divadla. Prenáša sa na divákov a hľadá si svoju cestu. Šíri sa mestom a ja som hrdý, že práve tým naším. Ak ste v Divadle z Pasáže už boli, príďte zas. Ak nie, oplatí sa to zmeniť.

 

Ján Nosko – primátor Banskej Bystrice

NAŠE DIVADLO PODPORUJÚ: