Peter Vaculčiak bol v divadle od jeho založenia a na javisku dal podobu 18-tim postavám. Hral vo filme Z denníka jedného vagóna, bol súčasťou viacerých dokumentov, na námet jeho scenára Kanál vznikla inscenácia s názvom Skúšobňa, moderoval niekoľko gala programov. Bol skrátka všestranným umelcom, ktorý tomuto svetu priniesol veľa krásy ale aj nehy. Miloval tanec a spev a ich prostredníctvom prežíval radosť i smútok.
Z celého srdca miloval rozprávky! Bol ako ten chlapec v Nekonečnom príbehu – čítal a zároveň tvoril príbeh a svet okolo seba… Na základe prečítaného dokázal veľmi citlivo vnímať ľudí a dianie. A potom svoje zážitky spracoval do príbehov a scenárov. Mnohí z nás si veľmi dobre pamätajú tie netypické roly, ktoré nám napísal „na telo“. A týmto svojim darom učil aj nás vnímať svet ako jednu čarovnú rozprávku.
Mal neuveriteľnú pamäť! Keď sme si niečím neboli istí, stačilo prísť za ním. Zdvihol oči a bolo vidieť ako listuje v stránkach veľkej knihy vo svojej hlave. A málokedy sa mýlil. Pracoval s nesmiernym odhodlaním a koncentráciou. Vedel presne, čo chce a ako to chce a vytrvalo šiel k svojmu cieľu. A neponáhľal sa…
Svojim odhodlaním a životom inšpiroval mnoho ľudí. A vďaka tomu menil svet.
Peter Vaculčiak nás opustil 9.marca 2021. Predtým však stihol písať príbeh života, ktorý vďaka našim spomienkam bude pokračovať ďalej…
Jeho divadelnú tvorbu si pripomenieme prostredníctvom on line predstavenia Malý princ, ktoré odvysielame prostredníctvom www.tootoot.fm v piatok 12.marca o 19:00 hod.

Kolektív Divadla z Pasáže