Z DENNÍKA
JEDNÉHO VAGÓNA

Z DENNÍKA
JEDNÉHO VAGÓNA

Premiéra – 27. novembra 2002

Tragikomédia Z denníka jedného vagóna je príbehom pätnástich cestujúcich, ktorí sa po nočnej ceste vlakom ocitnú v odstavenom vagóne na slepej koľaji kdesi v horách. Nepodarí sa im skontaktovať s civilizáciou, široko ďaleko niet ani živej duše. Postupne sa spoznávajú, debatujú o veciach vážnych i menej vážnych, učia sa prežiť. Ich viera v záchranu neslabne, no postupom času prichádzajú na to, že odstavený vagón sa pre nich stáva akýmsi štátom v štáte, miestom, kde sú si všetci rovní a navzájom sa akceptujú. Pomalé plynutie času nevedie k rozuzleniu príbehu, smeruje skôr k jednoduchému poznávaniu a pomenúvaniu hodnôt, ktoré by mohli byť základom lepšieho a krajšieho spoločného života…
Film sa nakrúcal v lete 2002 na Čiernom Balogu ako sled improvizácií hercov Divadla z Pasáže Banská Bystrica. Základný princíp práce: pomenovanie témy, navodenie situácie, spustenie kamery a improvizácia až do vyčerpania všetkých síl a možností. Herci nehrali vymyslené postavy, ale sami seba vo vopred určených a dohodnutých situáciách. Nemali kostýmy ani rekvizity, iba vlastné šaty, alebo to, čo si sami priniesli.
Nakrúcania sa nezúčastňovali filmoví alebo televízni experti. Vzhľadom k miestu nakrúcania (v hore na Vydrove), kde nebola elektrina, sme nepoužívali ani svetlá. Práve toto zjednodušenie, ktoré by profesionálnemu filmárovi pravdepodobne úplne znemožnilo, alebo aspoň poriadne znepríjemnilo prácu, nám poskytlo možnosť absolútnej koncentrácie. Niekedy nás zaviedlo do prekvapivých hĺbok emocionálneho sveta ľudí s mentálnym postihnutím, inokedy viedlo zasa iba k tomu, že sa nenakrúcalo, lebo pršalo a bola tma.
V strižni, pri výbere z nakrútených improvizácií (cca. 18 hodín materiálu), sa nám u našich hercov potvrdila neustála prítomnosť prirodzeného zmyslu pre humor a ironický odstup – a to vo veľkej väčšine situácií, ktoré stvárňovali. Preto sme sa rozhodli ladiť náš film do veselších tónov a dúfame, že okrem obohacujúceho ponorenia sa do sveta ľudí s mentálnym postihnutím, Vám prinesie aj úsmev a zábavu.

NAŠE DIVADLO PODPORUJÚ: