AKTUALITY

AKTUALITY

Peter  Vaculčiak – jedinečný a nenahraditeľný herec

Peter Vaculčiak – jedinečný a nenahraditeľný herec

Peter Vaculčiak bol v divadle od jeho založenia a na javisku dal podobu 18-tim postavám. Hral vo filme Z denníka jedného vagóna, bol súčasťou viacerých dokumentov, na námet jeho scenára Kanál vznikla inscenácia s názvom Skúšobňa, moderoval niekoľko gala programov. Bol skrátka všestranným umelcom, ktorý tomuto svetu priniesol veľa krásy ale aj nehy. Miloval tanec a spev a ich prostredníctvom prežíval radosť i smútok.
Z celého srdca miloval rozprávky! Bol ako ten chlapec v Nekonečnom príbehu – čítal a zároveň tvoril príbeh a svet okolo seba… Na základe prečítaného dokázal veľmi citlivo vnímať ľudí a dianie. A potom svoje zážitky spracoval do príbehov a scenárov. Mnohí z nás si veľmi dobre pamätajú tie netypické roly, ktoré nám napísal „na telo“. A týmto svojim darom učil aj nás vnímať svet ako jednu čarovnú rozprávku.
Mal neuveriteľnú pamäť! Keď sme si niečím neboli istí, stačilo prísť za ním. Zdvihol oči a bolo vidieť ako listuje v stránkach veľkej knihy vo svojej hlave. A málokedy sa mýlil. Pracoval s nesmiernym odhodlaním a koncentráciou. Vedel presne, čo chce a ako to chce a vytrvalo šiel k svojmu cieľu. A neponáhľal sa…
Svojim odhodlaním a životom inšpiroval mnoho ľudí. A vďaka tomu menil svet.
Peter Vaculčiak nás opustil 9.marca 2021. Predtým však stihol písať príbeh života, ktorý vďaka našim spomienkam bude pokračovať ďalej…
Jeho divadelnú tvorbu si pripomenieme prostredníctvom on line predstavenia Malý princ, ktoré odvysielame prostredníctvom www.tootoot.fm v piatok 12.marca o 19:00 hod.

Kolektív Divadla z Pasáže

Rušný september 2020

Rušný september 2020

Ako si želáte
September nám uberá aj pridáva. Vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu sme nerealizovali projekt s našimi maďarskými kolegami v Budapešti a taktiež sme nevycestovali do Ostravy na Divadelní pouť bez bariér. ALE! Dokončujeme našu novú inscenáciu AKO SI ŽELÁTE v réžii našich divadelných tvorcov Anny Tomaštikovej a Petra Vrťa, ktorá vznikla na motívy knihy Mach a Šebestová od M. Macoureka.

Divadelná Nitra

25. septembra sa konečne zúčastníme festivalu Divadelná Nitra, kde odohráme našu obľúbenú inscenáciu NORMA.

Oslavy 25. narodenín
Roky idú ako divé a naše Divadlo dovŕšilo v roku 2020 dvadsaťpäť rokov. V dňoch 28. – 30. septembra oslavujeme.

Divadlo na námestí
V rámci osláv 25. narodenín sme vytvorili pre Vás vizuálne momenty existencie Divadla z Pasáže. Keď pôjdete po hlavnom bystrickom námestí, zdvihnite hlavy a uvidíte nás.

 

Nominácia na Cenu Akadémie

Nominácia na Cenu Akadémie

Najnovšia inscenácia Mestského divadla – Divadla z Pasáže Posolstvo z inej planéty, ktorá mala premiéru 30.mája 2019 bola Akadémiou divadelných tvorcov nominovaná na Cenu Akadémie za najlepšiu inscenáciu sezóny. Hodnotiaca porota vyberala spomedzi 27 divadiel z celého Slovenska a z 40 inscenácií. Posolstvo z inej planéty sa dostalo medzi 14 inscenácií, ktoré boli nominované na Cenu Akadémie.
Inscenácia Posolstvo z inej planéty zarezonovala u členov poroty z viacerých hľadísk. Režisér v nej dokázal vytvoriť jednoduchými, čistými prostriedkami neobyčajne účinné a vysoko humánne posolstvo. „Umelecký súbor Divadla z Pasáže predstavil dramatizovanú poviedku H. Hesseho, ktorú režijne zastrešil Šimon Spišák. V pomerne jednoduchej scénografii Karela Czecha veľmi umne vyjadril emócie, ale aj fakty s ktorými bojuje súčasná spoločnosť, no aj jednotlivci. Herci a herečky vystihli filozofický odkaz inscenovanej predlohy a preniesli ho publiku celkom jednoducho prostredníctvom významových scénických obrazov, skratkou, antiilúziou a ako aj vlastným nadhľadom. Podľa hodnotiteľov sa pozitívne klady tejto inscenácie dajú vidieť najmä v režijnej práci s celým súborom a náročnou filozofickou predlohou, v jednoduchom pretlmočení vizionárskych a nie príjemných právd dotýkajúcich sa našich životov a tiež vo výnimočnom hereckom výkone Veroniky Lačnej, najmladšej členky súboru“, znelo stanovisko hodnotiacej komisie Ceny Akadémie divadelných tvorcov.
Zdroj: BBonline.sk

Pripravujeme novú inscenáciu

Pripravujeme novú inscenáciu

Pripravujeme novú inscenáciu Posolstvo z inej planéty v réžii Šimona Spišáka na motívy Hermana Hesseho.

Viac informácií nájdete TU

Zmena vstupného

Zmena vstupného

Milí diváci,
od 1.marca 2019 sa výška nášho vstupného mení na 6,- eur a zľavnené na 3,- eurá.

Ďakujeme za pochopenie a veríme, že nám zachováte aj naďalej vašu priazeň!

Novoročnô

Novoročnô

Prajeme Vám, naším milým divákom, pokoj a radosť do Nového roku 2019!

NAŠE DIVADLO PODPORUJÚ: